ÇOCUKLARDA ORTA KULAK ENFEKSİYONU

ÇOCUKLARDA ORTA KULAK ENFEKSİYONU

 

Orta kulak iltihabı çocuklarda oldukça sık görülen bir enfeksiyondur. Tüm yaş grubu çocuklarda görülebilir.

 

Kılavuzlar akut otitis media (AOM) veya orta kulak enfeksiyonlarının çocuğun yaşı ve diğer faktörlere bağlı olarak ağrı yönetimi de dahil olmak üzere uygun tanı ve tedavi standartlarını göstermiştir.

 

Orta Kulak Enfeksiyonları İçin Riskler

Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonu geçirmiş olmak

 

Evde sigara içiliyor olması

 

Geniz eti – adenoid vejetasyon olması

 

Uzun süre geçmeyen üst solunum yolu enfeksiyonu bulunması

 

Alerjik rinit

 

Biberon kullanımı

 

Gastro özefageal reflü ( GÖR)

 

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda orta kulak iltihabının en sık belirtisi kulak ağrısının olmasıdır. Özellikle çocuk kliniklerine kulak ağrısı ile gelen hastalarımızın genellikle son 1 hafta içerisinde geçirilmiş ve ya geçirilmekte olan bir üst solunum yolu enfeksiyonu vardır.

 

Kulak ağrısında benzer şekilde baş ağrısı da görülebilir.

 

Kulak burun enfeksiyonları üst solunum yolunda genel bir sekresyon ve ödeme neden olarak orta kulak ve boğaz arasındaki havalanmanın sağlanmasına yarayan östaki borusunun disfonksiyonuna neden olur. Bu nedenle genellikle orta kulak enfeksiyonu olan çocuklarda burun tıkanıklığı da çok görülür.

 

Yine orta kulak iltihabı olan çocukların bir kısımında ateş olabilir. Ateş genellikle 39 civarı seyreder. Çocuklarda kulak ağrısı yanı sıra muayenede orta kulakta bazen sıvı toplanması denilen efüzyon da görülür. Efüzyonu olan kulak enfeksiyonlarında bazen kulak zarı delinmesi olabilir. Sonucunda da kulak akıntısı görebiliriz. Efüzyon dediğimiz sıvı birikimi çok ciddi boyutta ise kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına yönlendirerek o aşamada kendiliğinden delinmeyi önlemek için küçük ve kontrollü bir delik ile sıvının boşalmasını sağlayabilir. Sıvının boşalması ile çocuklarda kulak ağrısı hemen azalmaya başlar.

 

bebeklerin orta kulak iltihabı belirtilerinde kulak tutrma

 

Bebeklerde orta kulak iltihabı belirtileri ise aşırı huzursuzluk, kulağını çekme, emmede azalma, ateş, şiddetli ağlama krizleri olarak sayılabilir. Bazı durumlarda ise ateş ilk belirti olabilir.

 

Orta Kulak Enfeksiyonu Tanısı

Genellikle ağrıyla gelen çocuk ve bebeklerin tanısı öykü alındıktan sonra otoskop denilen kulak zarını inceleme aracı ile kolayca konabilir. Ancak dış kulak yolunda kir olması bazen kulak zarının görülmesini engelleyebilir. Bu çocuklarda genelde bir solunum yolu enfeksiyonu geçirme ve ya soğuk algınlığı belirtileri de görülmektedir.

 

Bazı çocuklarda eğer orta kulakta sıvı fazla ve uygun tedavi olmamış ise kulak zarının delinmesi gerçekleşebilir ve muayene esnasında dış kulak yolundan kulak akıntısı da görülebilir.

 

 

Bebek ve çocukların gördüğünüz gibi başvuru şikayetleri farklı olabilir.

 

 

 

Orta Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihabı yani akut otitis media, çocuklarda en sık görülen bakteriyel hastalıktır ve en yaygın olarak antibiyotiklerle tedavi edilir.  neden olan organizmaların antibiyotik direnci önemli bir artış vardır ve endişe yaratmaktadır.

 

Çocuklarda orta kulak iltihabının tedavisinde üst solunum yolundaki ödemi azaltmak, östaki borusunun disfonksiyonunu düzeltmek amacıyla da ilaçlar kullanılabilir.

 

Orta kulak iltihabının belirtileri arasındaki kulak ağrısı için bazen ağrı kesici kulak damlaları ve ağrı kesicilerde verilebilir.

 

Yine orta kulakta sıvı olduğunda bazen acil olarak kulak burun boğaz tarafından sıvının boşaltılması gerekebilir. Sıvı birikimi boşaldığında bebekte görülen kulak ağrısı birden azalacak ve hızlı bir rahatlama görülebilecektir. Tabi bu işlem sonrası da uygun antibiyotik tedavisi gereklidir.

 

Orta kulak iltihabı sonucunda oluşabilecek sıvı birikiminin bazen enfeksiyöz durum düzelmesine rağmen devam edebilmesi mümkündür. Bu durumda sıvı birikiminin bir kaç ay takip edilmesi gerekebilir.. İşitme testleri yapılır. Orta kulaktaki sıvı azalmazsa bazen sıvı boşaltılıp, eğer iki taraflı ise kulaklarını tüp takılır ( ventilasyon tüpü) tek taraflı ise tek tarafa tüp takılır, tekrar sıvı oluşumunun önüne geçilmek istenir.

 

Bebeklerde orta kulak enfeksiyonu tanı ve tedavisi yine benzer şekilde yapılırken tedavide genellikle antibiyotik tek olarak kullanılır, ödem azaltıcı ilaçların kullanılması çok tercih edilmez. Üst solunum yolunun sekresyonlarının azaltılması amacı ile serum fizyolojik damlalar kullanılabilir.

 

orta kulak iltihabı iyileşme belirtileri  olarak da çocuğun enfeksiyon belirtilerinde azalma ve kulak ağrısı ve  huzusuzluğun azalması olarak sayabiliriz.

 

orta kulak enfeksiyonu iyileşirken kulak zarı düzelmeye başlar.

 

Orta Kulak Enfeksiyonunda Korunmak İçin

Bebekler anne sütü ile beslenmeli. Anne sütü ile beslenmek orta kulak enfeksiyonlarından korunmaya yardımcı olur

 

Çocuklar sigara içilen bir ortama maruz kalmamalıdırlar.

 

Soğuk algınlığı, tonsilit, solunum yolunda enfeksiyonları olan kişilerden uzak durmalılar. Çünkü bu enfeksiyonlar çok çabuk bulaşabilmektedir.

 

Bebek ve çocukların genel olarak sağlığını korumak, enfeksiyonlardan korumak için sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemlidir.

 

Tanı ve tedavisi konulan hastalıklarda uygun tedavinin uygun zaman aralığında yapılması çok önemlidir.