Yürüteç Kullanmanın Sakıncaları

Yürüteç Kullanmanın Sakıncaları

  1. Bebekler çevrelerini etkileşerek tanırlar. Çevresini görür, eller, hisseder, yuvarlanır, taklit eder. Yürüteç kullanan bebekler ise genellikle vücutlarının alt kısmını göremedikleri için nasıl kullanacaklarını da öğrenemezler. Yürüteç tekerlekleri nedeniyle bebeklerin en ufak ayak hareketlerini abartılı bir şekle dönüştürür. Bu da bebeğin yürümekten çok yürüteçte sallanma hareketi yapmasına neden olur.
  2. Yürüteç kullanarak yürüyen bebekler gerçek yürüme sırasında kullanılan kalça ve eklem koordinasyonunu geliştiremezler. Yürüteç kullanımı bebeklerde normal gelişim süreci içinde yapması gereken motor gelişimi geciktirdiği gibi omurga, kalça ve parmak ucu yürümesi gibi bozukluklara neden olur. Yürümeyi kolaylaştırmak yerine güçleştirir ve hatta geciktirebilir.
  3. Yürüteçler tekerleklidir ve çok hızlı hareket eder. Bebeğinizin hareketinden daha hızlı hareket ettiği için bebeğiniz denge kurmakta ve geliştirmekte zorlanır.
  4. Bebeğin çevreye erişimini sağladığı için yürüteç kullanan bebeklerin pek çoğu ev kazalarına maruz kalır. Hatta bu kazaların bazıları ölümcül bile olabilir. Ağır eşyaları çekerek başına düşürebilir, sıcak yiyecek, içeceklere ve zehirli maddelere ulaşabilir. Düşme ve boğulmalara neden olabilir. Ayrıca evinizde merdiven varsa düşme riski de vardır.
  5. Yürüteç kazalarında kafa travması oldukça fazladır. Beyin gelişimini tamamlamayan bebeklerde kafa kemikleri yumuşak olması nedeniyle yürüteç ile gerçekleşen kazalarda bebeklerin %82’sinde kafa travması oluştuğu görülmüştür.

Bu nedenlerden dolayı yürüteç kullanmayın.